Poslední dobou je to téma, které přichází na přetřes každou chvíli. Jednou do toho mluví odbory, jednou zase zákonodárci, ale vyslyší se hlas obyčejného lidu? Jeden za všechny, všichni za jednoho. Slogan tří mušketýrů, který jistě zná jak starší, tak také mladší populace našeho obyvatelstva. Můžeme tedy mluvit za všechny, když řekneme, že je zvyšování minimálním mzdy na místě?

Někteří brojí proti tomu, například odbory, protože samotné firmy se brání tím, že mají nákladů víc než dost a nepotřebují k tomu přidávat další. Pro normální lidi je však navýšení minimální mzdy naprostou nutností.

Jak to bude dále?

O kolik a na kolik se zvedne výše minimální mzdy, to je zatím ještě ve hvězdách. Vše bychom se však měli dozvědět na konci roku 2018. Pokud se bude navyšovat minimální mzda od roku 2019, pak koncem roku už bude všechno dáno. Spekuluje se o navýšení o 800Kč nebo až 1500Kč. I v případě, že by byla zvolena zlatá střední cesta, tedy třeba 1000 korun, by to mnohým lidem udělalo velkou radost a firmy by to zřejmě nezruinovalo, i když mnohdy tvrdí samozřejmě opak.

Aktuální ministryně sociálních věcí, paní Jana Maláčová, by si přála navýšit minimální mzdu v roce 2020 na polovinu průměrné měsíční mzdy. Právě s tímto tvrzením jistě bude souhlasit asi 150 tisíc lidí, kteří nyní za minimální mzdu pracují.

Stoupne na začátku roku 2019 mzda o 1500 Kč? To je zatím ve hvězdách. Ovšem už nyní bychom se měli těšit alespoň na nějaké navýšení. Budeme se držet trendu západních zemí? Například v Německu dokonce odbory snížily týdenní odpracovanou dobu. Díky tomu budou moci lidé v Německu i za stejný plat pracovat méně hodin, což je velký pokrok. Navíc tam i průměrně dochází k navýšení jejich mezd a to až o několik procent. Pracují méně hodin a za více peněz. Kdo by si to nepřál. Samozřejmě, tak daleko česká ekonomika ještě není, ale rozhodně bychom s minimální mzdou měli něco dělat, jinak budeme zaostávat a neposuneme se nikdy kupředu.