ZÁSTAVA NEMOVITOSTÍ

Jde o charakteristickou činnost, kterou je nutné provést ještě předtím, než si vezmete hypoteční úvěr. Ručit nemovitostí je jednou z hlavních podmínek každého hypotečního úvěru.

Zástava nemovitostí se skládá z několika úkonů. Kromě samotného výběru správné nemovitosti je nutné provést i odhad ceny nemovitosti, ze kterého následně vychází výše úvěru.

Na zástavě nemovitosti u větších částek (například od 200.000Kč) v dnešní době trvá většina poskytovatelů.

Společnosti ať už jsou to bankovní, nebo nebankovní chtějí mít jistotu toho, že jejich klient bude splácet peníze pečlivě a řádně.

V opačném případě by se stalo, že na nemovitost, na kterou bylo zástavní právo bude uvalena exekuce, na základě soudního rozhodnutí a následně hrozí zpeněžení zástavy formou dražby.

Toho se chce samozřejmě každý dlužník vyhnout, a to často už jen kvůli tomu, že zastavená nemovitost často náleží rodinnému příteli, anebo třeba kamarádovi.

Je tedy velmi důležité splácet hypoteční úvěr tak, jak je předepsáno ve smlouvě. Jen tak se mohou dlužníci vyhnout tomu, že bude jejich nemovitost postavena do zástavy stále ve vlastnictví ručitele.

Při zástavě nemovitostí se rozlišují jednotlivé nemovitosti, kterými je možné ručit.

Zpravidla jde o rodinné domy, ale také byty, či dokonce pozemky. Je možné ručit i dokonce bytovým domem, chalupou, anebo jiným rekreačním objektem.

Daná nemovitost musí samozřejmě vykazovat určitou hodnotu, jinak by nemohla být řeč o nějaké půjčce.

Další věc, na kterou povětšinou lidé zapomínají, je to, že zastavená nemovitost nemůže pokrývat celých sto procent své částky.

To znamená, že z nemovitosti, která má po odhadu ceny hodnotu například dvou milionů korun, dostane klient při vyplácení 70 % částky celý milion a čtyři sta tisíc korun.

Samozřejmě je možné čerpat z dané nemovitosti méně, než je celých 70 %, avšak lidé chtějí zpravidla nejvíc, co to jen jde.

Zde je nutné se zamyslet nad tím, zdali je konkrétní částka natolik potřebná, jak si klient myslí.

Někdy naopak stačí o mnoho méně, než bylo plánováno. Tohle rozhodnutí přísluší však až tehdy, až máte vůbec jistotu toho, že budete schopni danou hypotéku splácet a tehdy, když máte souhlas věřitele, že Vám hypoteční úvěr vůbec poskytne.

Zástava nemovitosti je pro mnohé velkým strašákem, přitom se není čeho bát. Je samozřejmě důležité splácet daný hypoteční úvěr řádně a bez jediného problému, jinak by určité potíže mohli skutečně nastat.

Pokud si však bude dlužník počínat tak, aby žádné problémy nevznikly, není se čeho bát.