Mnoho lidí před sjednáním půjčky váhá, kam se pro ni vypravit. Porovnávají nabídky jednotlivých finančních produktů, a zatímco u banky cítí jistotu férového jednání a dobrých referencí, tak u nebankovních společností je často lákají zajímavé nabídky úroků, vyšší tolerance různých „prohřešků“, a mimo jiné i prokazatelně rychlejší a pohodlnější sjednání půjčky.

Ať už se však rozhodnete vypravit pro půjčku kamkoli, tak na místě je vždy opatrnost. Tím spíše, pokud se rozhodnete využít nabídku s nápadně výhodnými podmínkami, jaké nejsou na finančním trhu příliš obvyklé.

Je pravda, že od roku 2017, kdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru, se úvěrový trh značně pročistil a díky stanoveným povinnostem, tak výrazně ubylo nebezpečných a rizikových společností, které důvěru klientů výrazně zneužívaly ve svůj prospěch. Nicméně i přestože je dnes šance, že na takové úvěrové predátory narazíte mnohem menší, tak se s nimi stále můžete potkat.

To, co by vás mělo důrazně varovat již na začátku, je především podezřele nízká úroková míra. Je jasné, že taková nabídka bude mnohé spotřebitele i firmy přitahovat jako magnet. A právě na to podvodníci cílí. Navenek vystaví atraktivní lákadlo v podobě nízkých splátek, a do smlouvy, která je zpravidla velice nesrozumitelná a nepřehledná, schovají mnoho dílčích podmínek a vysokých sankcí a poplatků za úplné banality. Navíc, i když získáte nízký úrok, tak i ten může být v podstatě jen optickým klamem, protože ho budete moci čerpat třeba jen po krátkou dobu několika měsíců. Ovšem všechny tyto kličky zjistíte, až když si pozorně přečtete úvěrovou smlouvu, samozřejmě jen za předpokladu, že jí budete velice dobře rozumět.

Proto se jednoznačně vyplatí, dávat si na podobné podezřelé nabídky pozor, důkladně číst smlouvu, a v případě podezření ji včas vypovědět. Před podobnými podvody vás totiž ani ten sebelepší zákon neochrání.