I když jsou naše děti třeba ještě docela malé, nikdy neuškodí, když se jim už nyní začneme starat i o jejich finanční budoucnost. A to znamená nejen spořit, ale také využít ušetřené peníze tak, aby se pokud možno co nejméně znehodnotily. A k tomuto účelu se dá využít třeba i už docela běžné stavební spoření pro děti.

Když se rozhodneme založit svému potomstvu stavební spoření právě nyní, pochopitelně nemáme jistotu, že tím porazíme inflaci a že si jednou tyto děti koupí za takto nashromážděné peníze tolik, kolik by se za ně dalo koupit dnes. Inflace je v tomto neúprosná a nebere na nikoho ohled. Ovšem spořicí účty už stihly zareagovat na rostoucí inflaci a s ní související znehodnocování měny, stejně jako na růst úrokových sazeb České národní banky, a proto se i zde už začalo úročit lépe než doposud. A když se k tomu přidá ještě státní příspěvek, může to být docela zajímavý a atraktivní způsob investování.

Pokud se rozhodneme založit našim dětem stavební spoření, je tu na výběr z nabídek ČSOB stavební spořitelny, Modré pyramidy stavební spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelny, MONETA stavební spořitelny či České spořitelny.

A co tím naše potomstvo v budoucnu získá? Jednak naspořenou částku, jež je nastavena a již lze postupem času navyšovat, spolu se státním příspěvkem, jednak ale i možnost vzít si zde relativně výhodný úvěr.

Každopádně se tu musí ale počítat s tím, že i když na toto přispěje kromě nás samotných i stát, a to ročně deseti procenty do maximální výše dvou tisíc korun, což obnáší vložit sem dvacet tisíc ročně, bude se zhodnocení pohybovat jenom plus mínus ve výši dnešní inflace. Takže tím rozhodně nahromaděné peníze nerozhojníme.

A kde je taková nabídka nejvýhodnější? Pro kterou ze stavebních spořitelen se rozhodnout? To je vlastně skoro jedno. Všechny nabídky jsou si totiž velice podobné.