RPSN (ROČNÍ PROCENTNÍ SAZBA NÁKLADŮ)

Tento údaj je základem každého úvěru. Jde o zjednodušeně řečeno celkové shrnutí nákladů, které budete muset kromě samotné vypůjčené částky zaplatit.

RPSN slouží k přesné představě o tom, zdali je určitý úvěr výhodný, anebo nikoliv. Tento údaj musí být součástí každé nabídky spotřebitelského úvěru, respektive se o něm musí každý žadatel o úvěr dozvědět.

Tato skutečnost je dokonce daná zákonem o spotřebitelském úvěru a to od 1.12.2016.

Může se však stát, že u nabídek podnikatelských úvěrů, nebude tato informace uvedena, neboť se na tyto úvěru zákon nevztahuje.

Pokud tedy budete žádat o hypotéku anebo rychlý krátkodobý úvěr, dbejte na to, abyste o tomto údaji měli přehled. V opačném případě je lepší se danou nabídkou vůbec nezajímat.

Jednoduše si spočítejte, kolik zaplatíte

Roční procentní sazba nákladů obsahuje vše důležité, co byste měli o svém úvěru vědět. Co si tedy představit pod tímto údajem a jaké všechny informace, respektive poplatky, jsou v něm zahrnuty?

  • Poplatky za vedení a správu úvěru
  • Poplatky za uzavření smlouvy (administrativní poplatky)
  • Přidaná hodnota za vedení účtu
  • Manipulační poplatky za převody větších objemů peněz
  • Akontace neboli první navýšená splátka
  • Částka za čerpání úvěru (v některých případech až 500 Kč)

RPSN je zkrátka údaj, který by měl každý znát a podle něj si vybírat konkrétní nabídku. Výhodou této specifické vlastnosti je to, že lze velmi jednoduše spočítat to, jak moc je daná nabídka výhodná.

Dbejte tedy na to, abyste vždy měli o této vlastnosti velmi dobré informace. Uvidíte, že hned budete mít mezi těmi všemi úvěry větší přehled.

Samotný výpočet RPSN je o něco složitější, ale i tak si jej můžete pohodlně spočítat z pohodlí svého domova. Budete však k tomu potřebovat poměrně více informací, mezi které patří například výše poskytnuté půjčka anebo například doba, po kterou je úvěr aktivní.

RPSN je jakési srdce každého úvěru, neboť zajisté víte, že každá půjčka má svůj úrok, který je v této hodnotě taktéž započítaný.

Řekněme, že byste si půjčili peníze od kamaráda. Člověk by mohl říct, že zde žádné RPSN nebude. Opak je však pravdou.

V každém případě dbejte na úplné pochopení této hodnoty a snažte se vždy najít to nejlepší řešení, pokud se skutečně rozhodnete pro půjčku. Ušetří Vám to mnoho starostí a hlavně peněz.