Půjčit si od banky nebo od nebankovní společnosti? Ještě před dvěma léty bylo takové dilema naprosto zásadní a špatné rozhodnutí mohlo znamenat, že se potopíte až na finanční dno. Na trhu se pohybovalo několik desítek tisíc nebankovních společností, které byly pro žadatele o úvěr potenciálně velice rizikové. Od doby, kdy platí nový zákon a všichni poskytovatelé úvěrů musí mít platnou licenci od české národní banky, se počet nebankovních společností na trhu razantně smrsknul na několik desítek. Všichni tito poskytovatelé úvěrů musejí dodržovat závazné podmínky a v opačném případě mohou o svou licenci přijít. Výsledek je tedy takový, že se půjčky u nebankovní společnosti rozhodně nemusíte obávat – všechny nebankovní společnosti by měly být stejně tak důvěryhodné jako banky.
Na trhu s půjčkami už tak na podvodníky spíše nenarazíte, alespoň ne mezi těmi společnostmi, které získaly platnou licenci a můžete si je ověřit v registru poskytovatelů půjček. Nicméně část dřívějších poskytovatelů se jistě stáhla do takzvané šedé zóny a půjčují lidem na černo. Ovšem takové podnikání už nenese riziko jen pro dlužníky, ale také pro samotné poskytovatele. Jestliže vám někdo nelegálně poskytne půjčku, pak je povinen poskytnout ji bez nároků na jakékoli úroky z poskytnuté částky. Pokud tedy náhodou narazíte na podvodníka, který se z vás bude snažit vymáhat vysoké částky, tak když prokážete, že podniká na černo, nebudete povinni platit víc, než jste si půjčili. Nicméně mnohem lepší je, se takovým komplikacím vyhnout a poskytovatele si vždy ověřit v registru.
A jaké jsou povinnosti poskytovatelů půjček s licencí? Mimo jiné musí vlastnit minimální kapitál ve výši dvaceti tisíc korun, musí splňovat kvalifikační a odbornostní požadavky, mít licenci od ČNB, a také být důvěryhodní. A právě díky těmto novým pravidlům je současný finanční trh více transparentní a přehledný a spotřebitel se nemusí obávat o svá práva.