Stát, jak známo, žije z daní. A aby žil, rozhoduje o tom, jak a v jaké výši se tyto mají platit, prostřednictvím vládních politiků. A tito politici jsou ve své podstatě příčinou toho, proč jsou daně něčím, čemu normální člověk často nerozumí. Protože vlády logicky chtějí vybrat od lidí co nejvíce peněz pro své potřeby, jenže zároveň usilují o to, aby tato hamižnost nebyla tak zjevná, aby lidé neviděli, jak jsou ve skutečnosti odíráni.

A proto se platí různé daně různými způsoby. Někdy zjevné, jindy skryté, někdy procentuální a někdy paušální,…

A z důvodu této složitosti by se dalo považovat za skvělou novinu, že se má už v nejbližších dnech projednávat záležitost paušální daně pro živnostníky, která by těmto lidem usnadnila život, a to notně.

Jenom si to vezměte. Takový živnostník by zaplatil fixně danou částku 5740 korun měsíčně a měl by klid. V této sumě by bylo obsaženo vše podstatné – nadpoloviční většina by šla na sociální pojištění, menší část na pojištění zdravotní a stokoruna by byla daní, již by dostal stát.

Vypadá to dobře, že? Člověk by odvedl státu pevně danou částku a měl by klid. Nikdo by po něm nechtěl složitou byrokracii, skoro nikdo by ho nezatěžoval kontrolami. Tedy pokud jde o živnostníky, kteří neplatí DPH, tedy mají příjmy dosahující maximálně milionu korun.

Ovšem jsou tu dva háčky.

Prvním je ten, že – jak již zaznělo – by stát od těchto lidí dostával jen skutečně symbolickou daň, jež by byla směšná ve srovnání s tím, co platí jiní lidé. A veřejný rozpočet by tím mohl přijít i o stamiliony.

A tím druhým to, že by toto řešení nebylo zase až tak ideální. Protože by se takový živnostník nemusel namáhat s papírováním ani podléhat kontrolám, jenže by ho to vyšlo dráž než dosavadní klasické zdanění. Mnozí z takových podnikatelů by pak navíc přišli i o různé slevy a odečitatelné položky, a proto to pro ně zajímavé nebude.

Od ledna příštího roku by tu tedy možná měla být i tato možnost pro několik set tisíc živnostníků. Kteří o to ale zřejmě mimořádný zájem mít nebudou. Protože je pěkné zbavit se problémů se státem, ale pokud by to mělo lézt do peněz, bylo by to nežádoucí. Hlavně právě pro živnostníky a drobné podnikatele, kteří byli už i tak dost postiženi aktuální krizí.