Jestli je mezi tím, co člověk nezpochybnitelně potřebuje k životu, něco skutečně drahé, pak je to bydlení. A to bez ohledu na to, platí-li dotyčný stále vyšší a vyšší nájem nebo se rozhoupe ke koupi nějaké té přiměřené nemovitosti. Stačí se podívat na nabídky v realitních kancelářích, v inzerci nebo kdekoliv jinde a většině z nás se při takovém pohledu protáčejí panenky. A představa, že by člověk takové hříšné peníze do koupě domu či bytu investoval a pak o něj třeba i během okamžiku přišel… Hrůza pomyslet. I likvidační následky by to pro dotyčného mohlo mít.

A jak škodám na nemovitosti zabránit? Logicky tím, že majitel dbá na to, aby nezpůsobil žádnou pohromu. Jenže ani to ještě nemusí být dostačující. Protože může dojít k nějakému neblahému opomenutí, může dojít k závadě s třeba i katastrofálními následky, a konec konců může doznat nemovitost újmy i přičiněním někoho nebo něčeho jiného.

A tudíž se rozhodně vyplatí si takovou nemovitost pojistit. Pojištění je tu totiž sázkou na jistotu, jedinou zárukou, že člověk o tento cenný majetek nepřijde, a přijde-li, bude tato ztráta alespoň finančně kompenzována, což umožní pojištěnému postavit se znovu na nohy.

Běžně je záhodno pojistit se proti požáru, povodni, kroupám, vichřici a jiným nepříznivým povětrnostním vlivům, vhod může přijít ale i pojistka pro případ škod vzniklých kouřem, vandalismem, krádežemi a podobně, případně pojištění pro případ, že dojde k nějaké závadě, jíž majitel dotyčné nemovitosti poškodí nemovitost někoho jiného, jako je třeba prasklé vodovodní potrubí, padající střešní krytina a tak.

Pozornost je třeba věnovat i tomu, zda je v pojistce zahrnuta jen hlavní budova nebo i její externí součásti, respektive zda je pojištěna jen budova či i domácnost, pod niž spadá zařízení dotyčného objektu a věci v něm.

Co se výše pojištění týká, mělo by pokrývat hodnotu toho, co má být pojistkou dotčeno, aby to z vyplaceného odškodnění mohlo být pořízeno znovu. A protože je při stanovování pojistného plnění člověk sám svého štěstí strůjcem, sám si určuje cenu plnění, neměl by pochybit. Aby pak nedostal za napáchané škody jen pomyslných pár korun, za které si pořídí snad leda stan.

A logicky se nesmí podcenit ani výjimky z plnění, nemá-li člověk nakonec hořce zaplakat.