ODKLAD SPLÁTKY

Jde o stav, kdy dlužník potřebuje z jakéhokoliv důvodu ulevit od splácení. Odklad splátek je nabízen mnoha bankovními i nebankovními společnostmi jako nadstandardní služba, která má pomocí se vypořádat se zadlužením.

Tuto úlevu od splátek klienti nejčastěji využívají u dlouhodobých úvěrů, a to například v situaci, kdy se dostanou do těžké finanční situace.

Právě tehdy je nejlepší využít potenciál odkladu splátek, který je při rozumném využití opravdu nápomocný. Odkud splátek je nejlepší projednat s odborníkem přes finanční sektor, neboť ten může efektivně poradit, za jakých okolností bude nejvhodnější odklad splátek využít.

Pokud se však dlužník rozhodne pro odklad splátek, musí počítat s několika otázkami, jako například:

Jak je možné doplatit odloženou splátku?

Způsoby zaplacení odložené splátky jsou jednoduché a v některých případech velmi promyšlené. Každá banka či nebankovní společnost má podmínky nastavené jinak, avšak splacení odložených splátek je nejčastěji realizováno pomocí jednorázové splátky, anebo třeba navýšením klasické měsíční splátky. U jednorázové splátky by si však měli dávat pozor hlavně ti dlužníci, kteří mají vyšší měsíční splátku. Tito dlužníci by se mohli nepříjemně divit po zjištění, že musejí jednorázové zaplatit třeba i celých 100 000 Kč. Tato výše však opět záleží na smluvních podmínkách konkrétní bankovní nebo nebankovní společnosti.

Jaký můžu mít důvod pro odklad splátek?

Dle konkrétních požadavků bankovní či nebankovní společnosti je nutné udat důvody, proč jste zažádali o odklad splátek. Tato záležitost může být nepříjemná především tehdy, když důvod odkladu je poměrně soukromá záležitost. V některých případech však není tak obtížně svěřit se s důvodem samotným. Horší je spíš najít to správné odůvodnění, aby tomu věřitel porozuměl a odklad splátek skutečně nabídnul. Zvláštní pozornost by si měli dát ti klienti společností, které mají omezené důvody odkladu. V těchto případech nemusí vyjít „výmluva“, kterou si někteří klienti pečlivě připravují.

Budu platit nějaké poplatky?

Finanční společnosti si vymýšlejí nejrůznější poplatky. Určitě tedy není žádným překvapením, že existuje i poplatek za odklad splátek. Tato informace však musí být uvedena v úvěrové smlouvě, jinak po dlužníkovi nemůže věřitel žádat nějaké poplatky. Samotná výše poplatků v této oblasti je velmi individuální a liší se samotným věřitelem. Někteří věřitelé nabízejí odklad splátek zcela zdarma.

Na jak dlouho lze odložit splátky?

Někdy je velmi důležité odložit splátky na co nejdelší dobu. Ne každá společnost, ať už bankovní, anebo nebankovní, však umožňuje odložit splátky na různě dlouhou dobu.

Je tedy vhodné se před samotným uzavřením smlouvy informovat o možnostech odkladu. Standardní doba odkladu splátek je šest měsíců.

Některé společnosti ale naopak experimentují a nabízejí odklad na dobu určitou, některé jsou ještě loajálnější.

Tyto otázky by měly být základní a každý, kdo podepsal úvěrovou smlouvu, by měl znát všechny odpovědi. Tak jak jste si však mohli všimnout u jednotlivých otázek, řešení bank i nebankovních společností je v této oblasti opravdu zcela individuální.

Často se liší způsob odkladu splátek, i co se týče konkrétního úvěru. Odklad splátek u hypotéky tedy může být zcela jiný než například u spotřebitelského úvěru.

Co se týče samotného provedení odkladu splátek, je nutné zmínit jednu velmi důležitou věc. Určité společnosti, bez ohledu na to, zdali jde o banku anebo nebankovní společnost, vám sice uznají odklad splátek, avšak budou po vás stále chtít platbu alespoň jistiny.

Takový odklad splátek je nekompletní, a ne každému nemusí vyhovovat. Na druhou stranu je to alespoň částečné ulehčení si od celého splácení, a v případě hypotečního úvěru může jít o opravdu výraznou částku, kterou dlužník platí na úrocích.

Alternativní řešení neschopnosti splácet je například pojištění schopnosti splácet. Zde však platí zcela jiné podmínky, a navíc to nemusí být vždy zcela vhodné řešení.