Člověk, který sleduje prakticky jakékoliv zpravodajství, by mohl lehce nabýt dojmu, že u nás a vlastně i v celém širém světě zavládla chudoba. Že se lidé potýkají výlučně s nedostatkem peněz, že tu čím dál zoufaleji nemáme ani na to, abychom mohli vést normální civilizovaný život.
Jenže tak tomu není. Jistě, my lidé jsme si ve stávající situaci vesměs spíše pohoršili a nejednou jsme se se svými příjmy propadli až na hranici holého přežívání, jenže to určitě neznamená, že by se tu nenašly i pravé opaky. A ty se také všude najdou. Dokonce i u nás.
Na světě například žilo v loňském roce i o 1,7 milionu více dolarových milionářů než v roce předchozím. A ani u nás jsme nezůstali pozadu a v České republice jejich počet vzrostl o 2100, tedy na 32200. Ano, tolik našinců u nás v loňském roce vlastnilo investiční majetek za v přepočtu víc než jeden milion amerických dolarů. A majetek těchto českých lidí se v loňském roce zvýšil navzdory koronavirové pandemii nebo dokonce i díky této o 7,7 procenta.
Pokud bychom se bavili o všech světových dolarových milionářích, jejich majetek loni citelně vzrostl, a to o 6,4 bilionu dolarů.
Ovšem zatímco u nás loni dolarových milionářů přibývalo, letos už tomu může být naopak. Letos tito vzhledem k vývoji situace mohou své loňské zisky opět pozbýt. Protože se to tak stává i jinde, a třeba pět set nejbohatších lidí světa už letos dokázalo přijít o celkem 1,4 bilionu dolarů kvůli vysokým úrokovým sazbám a strachu z inflace.
Bohatí lidé už v prvních čtyřech měsících letošního roku přišli o čtyři procenta svého jmění, a nejhůře to prý odnesou Severoameričani a Evropané.
A proč že jsme si u nás loni tak polepšili? Hlavně díky zvýšení tržní kapitalizace o 13,3 %, růstu cen nemovitostí a zvýšení reálného hrubého domácího produktu. Nejvíce se bohatlo na investičních nemovitostech a akciích. A protože bude letos HDP zřejmě o něco nižší, podraží energie, zvýší se úrokové sazby a potrvá válka na Ukrajině, možná o nějaké dolarové milionáře přijdeme.