NEBANKOVNÍ SPOLEČNOST

Jde o společnost, která nemá, co dočinění s bankovním sektorem.

Banky fungují pod kontrolou a vedením ČNB (České národní banky), Nebankovní společnosti, které neposkytují spotřebitelské úvěry jsou společnosti jako každé jiné, je ČNB nekontroluje. Má to své výhody i nevýhody.

Právě v tomto tkví ten rozdíl, který je opravdu výrazný. V základu lze říct, že banky ani společnosti poskytující spotřebitelský úvěr si nemohou dovolit tolik experimentovat v oblasti úvěrového financování, poněvadž jsou pod kontrolou České národní banky a jakékoliv pochybení by mohlo vést pro ně k nepříjemnostem.

Proto jsou banky poměrně konzervativnější a snaží se držet veškeré své nabídky na uzdě.

To je ten důvod, proč banky a nebankovní společnosti jsou natolik rozdílné.

Nebankovní společnosti neposkytující spotřebitelské úvěry nikdo neřídí, proto jich je takový počet, který neustále narůstá.

Díky této svobodě, kterou nebankovní společnosti mají, je v dnešní době opravdu běžné, že nebankovní společnosti nabízejí podnikatelské úvěry, u kterých nemusíte dokládat své příjmy, ale i úvěry, které nejsou podmíněny výpisy z registrů a podobně.

Stejně tak si mohou banky navolit úrokovou míru, jakou budou chtít, a nikdo je nebude omezovat. Nebankovní společnosti jsou zkrátka více otevřené, a proto svým klientům nabízejí často velmi výhodné nabídky.

Nebankovní společnosti poskytující spotřebitelské úvěry (jednoduše ty, které nejsou podnikatelské) jsou od 1.12.2016 také pod dohledem ČNB.

Výhoda pro spotřebitele je kontrola a sankce případných nekalých praktik poskytovatele.

Nevýhodou je ovšem zpřísnění podmínek poskytnutí spotřebitelského úvěru. Zjednodušeně řešeno musíte mít dostatečně doložitelný příjem, nebo spoludlužníka s dostatečně doložitelným příjmem.

Registry a případné prohřešky v nich se dají v soukromém sektoru na rozdíl od bankovních domů tolerovat.

Dnešní doba je otevřená všem těm, kteří chtějí prorazit právě na poli finančnictví, a tak se není čemu divit, když denně narazíte na stále nové a nové společnosti a jejich nabídky.

Některé jsou však natolik, dá se říct, drzé, že je naprostá hloupost přistupovat na jejich nabídky.

Naopak, je rozumné poptat se svých známých, anebo si přečíst diskuze a vybrat si takovou nebankovní společnost, která Vám může zajistit stabilní hypoteční úvěr, který si nastavíte dle svých představ.

Je však nutné počítat s tím, že ta otevřenost, nejenom, co se týče schvalování, ale například i poplatků, je něčím vynahrazována.

Nejčastěji je to vysoká úroková míra, která je v některých případech až šílená. Nejedna nebankovní společnost je schopna nabídnout úvěr s úrokovou mírou například 50 % p.a.

Většinou se však jedná o krátkodobé úvěry a v oblasti hypotečních úvěrů je přece jenom každá nebankovní společnost o mnoho shovívavější.

Určitě je důležité nejenom ověření toho, zdali daná nebankovní společnost nabízí výhodné úvěry, ale i základní ověření toho, jestli je Vámi vybraná nebankovní společnost seriózní a nejedná se o nějaký podvod.

I to je možné, a tak by si měl každý uvědomit to nebezpečí, které plyne z využití nabídky právě takové společnosti, která si brát servítky s nepozornými klienty rozhodně nebude.

Pokud se však pečlivě informujete, a to například u známých, v diskuzích anebo třeba v různých databázích, můžete mít jistotu, že narazíte na společnost, která vám bude mít co nabídnout.