NEBANKOVNÍ HYPOTÉKA

Tento termín označuje specifický úvěr, který je stále rozšířenější. Jde o vynikající záležitost pro široké spektrum klientů. Nebankovní úvěry jsou podstatně jiné než ty bankovní, a to hlavně díky svým podmínkám, které jsou nastaveny samotnými nebankovními společnostmi.

Název slouží žadatelům k rozlišení, že se nejedená o bankovní hypotéku.

Nebankovní hypotéka – půjčka z mimo bankovní sféry čili od soukromého subjektu.

Další názvy jako hypotéka bez registrů, hypotéky bez registrů, americká hypotéka bez registrů, hypotéka bez doložení příjmů hypotéka bez dokládání příjmů jsou jen neoficiální názvy, podle kterých se nemůžete řídit při výběru úvěru, jelikož jsou to jen hovorové názvy a pod těmito si může žadatel představit spoustu věcí, které tak úplně přesně nemusí nakonec být.

Nakonec i poskytovatel může v reklamě uvádět, že se jedná hypotéku bez registru. Správně jen u podnikatelských úvěrů. Spotřebitele by to mohlo mást.

Dalo by se pochopit, že bez registru znamená, že do registru nenahlíží, nebo také že toleruje záznamy v něm. Vysvětlíme.

U podnikatelských úvěrů do něho nenahlíží.

Naopak u spotřebitelských úvěrů se podívat do registrů musí, ale záznamy v nich může tolerovat.

Proto se vždy řiďte jen rozlišením, zda se jedná o bankovní, či nebankovní hypotéku a dále zda se jedná o podnikatelský, nebo spotřebitelský úvěr.

Odborné názvy pro konkrétní typ úvěru je spotřebitelský úvěr a podnikatelský úvěr.

Jak už z názvu vypovídá, jeden slouží podnikatelům k záležitostem z podnikání (dluhy VZP, OSSZ, FÚ, překonání splatnosti faktur, nebo jako rezerva, na zboží apod.)

A druhý čili spotřebitelský úvěr všem ostatním, kteří nepoužijí peníze do podnikání, jako například: zaměstnanec, důchodce, OSVČ, který chce peníze využít k soukromým účelům, žena na mateřské dovolené apod.

Často je však vidět nedůvěra ze strany žadatelů o úvěr, kteří nemají přesné informace o tom, co jim může konkrétní nebankovní společnost nabídnout.

Je si důležité uvědomit, že moderní nebankovní společnosti chtějí své hypoteční úvěru nastavovat tak, aby byly atraktivní pro obě dvě strany tak moc, jak to jen půjde.

Výsledkem jsou často velmi zajímavé hypoteční úvěry, které jsou charakteristické těmito vlastnostmi:

  • Bez nahlížení do registrů– je možno aplikovat jen u podnikatelských úvěrů. U spotřebitelských se do registru podívat musí, záznam se však dá akceptovat.

Pravda je taková, že lidé jsou nepořádní a často si neplní své povinnosti i ve smyslu splácení úvěrů. Nebankovní společnosti chtějí těmto klientům podat pomocnou ruku a nabídnout jim úvěr, jehož schvalování nebude provádět zjišťování bonity za pomocí registrů dlužníků.

Nebankovní společnosti totiž věří, že klienti, kteří měli v minulosti problémy, se napravili, a nyní budou počínat všechny své kroky tak, aby bylo dosaženo spokojenosti na obou stranách.

  • Bez dokládání určité výše příjmů–  je možno aplikovat jen u podnikatelských úvěrů, kde může být daňové přiznání nízké, i když samotný podnikatel má obraty slušné, například díky použití výdajového paušálu. Základ daně je pak nižší, ale skutečný příjem podnikatele může být vyšší. Proto se na podnikatelské úvěry nahlíží s větší mírou tolerance.

 

  • U spotřebitelských úvěrů se příjmy doložit musí, je to hlavně proto aby se lidé nepředlužovali a nedostali se tak do ještě větších problémů. Logické vysvětlení.

Například člověk, který má příjem 10.000Kč si přece nemůže dovolit koupit dům za 3 miliony, kde bude splátka 15.000Kč měsíčně.

Divili byste se, ale lidé často přecení své možnosti, tak je i na poskytovateli, ať už je bankovní, či nebankovní pohlídat, aby nedocházelo k těmto obchodům, které jsou předurčeny k nesplácení, insolvenci, dražbě apod.

Bez regulace by tak následně mohlo dojít k hypoteční krizi, která vypukla v USA v roce 2007.

Nebojte se, soukromý sektor akceptuje různé druhy příjmů. A pokud se rozhodnete vyplatit dluhy, nebo si půjčit a bez splátek vrátit úvěr z prodeje nemovitosti, toto je možné i bez doložení příjmů.

 

  • Mimořádně dlouhá doba splácení– Nebankovní společnosti vědí, že čím delší doba, tím větší zátěž pro rodinný rozpočet.

Na druhou také vědí, že krátká doba splatnosti přináší problémy, a proto svým klientům nabízí v této oblasti výhodné podmínky s možností zvolit si ideální nastavení doby splatnosti.

S různou dobou splatnosti samozřejmě přichází možnost nastavení výše měsíčních splátek a často také způsobu samotného splácení (anuitní, progresivní, degresivní)

  • Další výhody– Jde o menší, avšak také velmi podstatné výhody, pro které se vyplatí využít služeb nebankovní společnosti v oblasti hypotečních úvěrů.

Jedná se hlavně o rychlost vyřízení. Někdy, záleží na poskytovateli a složitosti úvěru můžete získat peníze i během pár dnů.

Dále předčasné doplacení.

Možnost předčasného splacení u spotřebitelských úvěrů je již samozřejmostí, ale u podnikatelských úvěrů záleží vždy na konkrétních sjednaných podmínkách.

Na to si dávejte velký pozor!! Ne všechny firmy umožní doplacení bez sankcí!!

 

Nebankovní hypotéky mají často jednoduché podmínky poskytnutí. Je zde však jedna obrovská daň a nevýhoda. Jde o vysokou úrokovou míru, pro kterou se často nevplatí využívat nabídek těchto společností.

Nebankovní hypotéky však mají v dnešní době velký potenciál, čehož využívá velké procento žadatelů o úvěr.

Je však nutné říci, že někteří zájemci o hypotéku ani jiné možnost nemají, protože jim banky půjčit nechtějí, a to třeba kvůli nízkým příjmům anebo díky ne příliš pozitivní bonitě.

Samozřejmě však existují nebankovní společnosti, které nebankovní hypotéky povznesly na zcela novou úroveň a je tak možné využít nejenom výhod bank, ale i nebankovních společností.

Vždy si nechte zaslat smluvní podmínky a nechte je pro jistotu zkontrolovat právníkem, pokud si nejste jistí tím, že všemu dobře rozumíte.

Nebankovních poskytovatelů je obrovské množství. Často to jsou však nabídky společností, které nejsou až tak známé a lidé se k těmto nabídkám často ani nedostanou. Proto není od věci využít služeb hypotečních poradců a expertů na nebankovní hypotéky.