Když si nedáme při braní půjček dostatečný pozor, případně když nejsme dostatečně finančně gramotní na to, abychom je dokázali adekvátním způsobem posoudit, riskujeme, že se nedoplatíme. Že si na sebe upleteme pomyslný bič a pak nás čekají třeba i hodně krušné časy provázené nemalými a třeba dokonce nezvladatelnými problémy.
Jednou z častých chyb, jíž se při rozhodování se o vzetí si půjčky dopouštíme, je rozhodování se pod vlivem emocí. Ty nás mohou ovlivňovat natolik, že si klidně vezmeme třeba i příliš drahý nebo jinak nevýhodný finanční produkt. Často za tím stojí láska nebo závist, případně soucit s našimi nejbližšími a touha jim vypomoci, když se jim nedaří.
Pak tkví problém třeba i ve snaze ušetřit si námahu a čas. To nás nejednou přivede až do situace, kdy namísto prostudování podmínek několika různých nabídek vsadíme jednoduše hned na tu první, která nám přijde pod ruku. A ne-li, pak se rozhodujeme třeba jen podle jediného kritéria, jako je dejme tomu úrok, a ostatní relevantní skutečnosti ke své smůle ignorujeme. Čehož využívají poskytovatelé půjček tím, že to, co se jim nehodí do krámu, zakamuflují v příliš dlouhých a složitých podmínkách půjčky nebo tu odkážou na nějaký web, kde by si to měl žadatel sám najít. Což se vzhledem k naší lenosti nestane.
A negativní roli tu sehrává třeba i naše nerozhodnost, kvůli níž se leckdy rozhodneme při nákupech na půjčku pro dražší než potřebnou alternativu.
A jak tomu odolat? Často je to těžké, často se těmto skutečnostem jen obtížně vzdoruje. Ale rozhodně bychom měli před vzetím si půjčky maximálně potlačit své emoce a třeba si vzít na pomoc i někoho schopnějšího a nezúčastněného, kdo je na naší straně. Někoho, kdo nám vysvětlí, proč se pro něco rozhodnout a proč naopak na něco zapomenout. Někoho, kdo nám třeba i řekne: „Nebuď blbej!“
I když se totiž chybami člověk učí, bylo by právě tady chybování drahým učitelem.