I když mnozí lidé trpí nedostatkem peněz a kvůli tomu strádají, jsou ve světě i ti, kdo trpí právě proto, že peníze naopak mají. A to proto, že je jejich finanční jmění dnes a denně poškozováno stále vyšší inflací, která mu ubírá nesmlouvavě na hodnotě.

A tak musí takoví investoři hledat způsoby, jak znehodnocování jejich peněz co nejefektivněji zabránit. A jaká řešení tito nalézají?

Někteří z nich sázejí už i na komodity, jež mohou být při znehodnocování úspor do určité míry pojistkou. Ty sice nepřinášely v uplynulých letech takové zhodnocení jako jiná aktiva, dejme tomu akcie, a proto byly do jisté míry opomíjené, jejich ceny navíc od roku 2008 klesají, ale vzhledem k dnešní inflaci a malé výši výnosů z akcií a dluhopisů jsou i tyto stále atraktivnější.

Je tak třeba možné nakupovat veřejně obchodované fondy ETF či ETC, je možné využívat titul iShares Diversified Commodity SWAP UCITS ETF, kde lze nalézt kontrakty na ropu, zinek, obilniny, kávu a podobně, lze vsadit i na ETC Deutsche Boerse Commodities Gmbh Xetra-Gold Bearer Notes nebo Wisdomtree Crude WTI Crude Oil.

Kdo má dnes takové komodity jako ropa, zemní plyn a elektřina, ten se prostě má. Jejich cena už vyšplhala hodně vysoko a má i další potenciál růstu, byť třeba jenom omezený. Protože třeba trvající válka na Ukrajině zřejmě vyžene jejich ceny ještě výše. A tatáž válka může vyhnat ještě výše i ceny přenice a různých kovů používaných například v automobilovém průmyslu nebo při výrobě počítačových čipů.

Kvůli francouzským problémům s atomovými elektrárnami se pak dá očekávat i růst u elektřiny.

A to, že budou i nadále zdražovat potraviny a energie, znamená vyšší inflaci a další smysluplnost investování do komodit.

Ovšem navzdory tomu, že na Ukrajině trvá válka, přetrvávají problémy s dodávkami zaviněné koronavirovou pandemií a rostou úrokové sazby, je přece jenom i investování do komodit určitý risk. Který může, ale nemusí znamenat zisk.