Tak prý jsme my Češi evropskými rekordmany, co se placení účtů týká. Že prý jsme se – což je veřejné tajemství – zadlužovali doposud víc a víc, ale vždy jsme se maximálně snažili o to, abychom dostáli svým z toho plynoucím závazkům. Ovšem nebylo to dáno pochopitelně jenom naší zodpovědností, ale i tím, že jsme na to jednoduše poměrně často měli. A když má někdo na splácení, hned se mu plní jeho závazky líp než někomu, kdo prostě nemá kde brát.

Jenže právě v tom nám tu vzniká hodně zásadní problém. V dnešní zhoršující se ekonomické situaci jsme na tom totiž my lidé pořád hůř a hůř. A je tu tak riziko, že se naše pověst ideálních plátců vytratí a přestaneme být premianty.

Kdekdo už má totiž dnes problémy takového rozsahu, že neví, co by měl financovat dřív – zda energie, náklady za bydlení nebo případně existující dluhy. A to už neplatí jenom pro ty nejchudší, ale i pro naši střední třídu.

Podle Eurostatu jsme byli my Češi v roce 2017 v placení za energie, vodu, teplo, hypotéky, spotřebitelské a jiné půjčky a splátkový prodej druzí hned za Němci a v roce 2020 dokonce na místě prvním, protože u nás byly problémy se splácením jen u tří procent domácností a letos činily nesplácené dluhy na konci března jen 28,1 miliardy korun, o 1,8 miliardy korun míň než o rok dříve. A z dlužníků nesplácelo řádně své závazky jen 176000 lidí z celkových 2,28 milionu a počet těch zanesených v registru fyzických osob Solus klesl na 5,07 % z našich dospělých.

Jenže jsou tu bohužel i lidé, které s jejich dluhy žádné statistiky neregistrují a kteří by tedy možná naše úspěchy zpochybnili. A hlavně se nemůžeme moc chvástat vzhledem k tomu, že za nejlepším splácením často stojí naše poměrně nízká zadluženost ve spojení s nízkou nezaměstnaností. Což dává lidem lepší předpoklady ke zvládání jejich finančních závazků. Což se může klidně i velice rychle změnit k horšímu. Ekonomická situace mnoha lidí se totiž mění k horšímu. A až nebude třeba ani na holé živobytí, půjde zřejmě zodpovědnost při splácení stranou.