I když se většina Čechů shoduje na tom, že není rozumné půjčovat si na oslavy Vánoc a vše, co s nimi souvisí, přesto si až každý desátý dospělý našinec na tento účel půjčky bere. Za poslední Vánoce prý každý z nás utratil v průměru 12700 korun, a to za dárky, potraviny, dekorace a podobně, ovšem navzdory docela pesimistickém ekonomickým prognózám to mnozí z nás zase vyřešili tím, že si na to půjčili, a to v průměru 10600 korun. I když leckdo nemá jistotu, zda se bude schopen s takovými půjčkami následně vypořádat.

Když si pak našinci na oslavy Vánoc půjčují, činí tak nejednou zbrkle a hloupě. To znamená, že si často berou nevýhodné půjčky, hlavně ty rychlé nebankovní, které se jim ale nejednou vymstí. A to nejenom proto, že jsou vysoce úročené, ale i proto, že jsou tu i citelné sankce provázející případné nesplácení a nejednou to skončí až v rukou exekutora.

Právě před Vánocemi si tu přicházejí na své poskytovatelé hlavně rychlých nebankovních půjček, u nichž je při řádném nesplacení hrozba úroků v řádu set až tisíců procent. A je jedno, zda dlužník na splacení nemá nebo jenom pozapomene dohodnutou úhradu.

Ovšem i jiné půjčky tu mají svá úskalí. A je tak určitě třeba si nejprve prostudovat podmínky takové půjčky. A zamyslet se nad tím, jestli se to zvládne a jestli je vůbec rozumné si půjčovat, jestli se to nakonec snesitelně zvládne. A určitě neuškodí, když se dotyčný zájemce poradí i se svými blízkými, na tomto emocionálně neangažovanými. Protože to, co považuje jeden za dokonalé, může mít druhý za bláznivinu.

A na co že si vlastně o Vánocích půjčujeme? Hlavně na elektroniku, hračky a další spotřební zboží. A je jasné, že třeba něco jako mobilní telefony, notebooky či herní konzole není pro lidský život nezbytné. A je hloupé, když se kvůli tomu někdo dostane nakonec třeba i do dluhové spirály, kvůli které se může klidně i zruinovat.