Pořídit si vlastní bydlení je snad tím největším snem většiny lidí. Nelze se proto divit tomu, že většina velkých hypoték jsou právě ty na bydlení. Navíc, investovat do vlastního bydlení se vždycky vyplatí, protože tak za půjčené peníze získáváte skutečně hodnotný majetek, takže i když půjčku přeplatíte, příliš peněz tak neztratíte.
Jenže pro mnoho lidí je tou nejdůležitější otázkou, kterou řeší, nikoli to, zda si vzít či nevzít půjčku na bydlení, ale to, kde jim takovou půjčku vůbec poskytnou. 100% procentní hypotéky jsou totiž již několik let pasé, a především mladí lidé tak neustále intenzivně řeší naléhavý problém, kde sehnat dostatek peněz na bydlení.
Mladí zájemci o bydlení, ale mnohdy ani ti starší nemají dostatečné úspory k tomu, aby se na koupi nemovitosti mohli svými prostředky podílet. Proto se zajímají o to, jak je možné tuto situaci řešit.
Jednou z možností je zajistit úvěr další nemovitostí. Tato nemovitost nemusí být dokonce ani vaše, může být třeba vašich rodičů anebo jiných ochotných známých, kteří budou s takovým řešením souhlasit. V tom případě splníte limity pro nezbytné spolufinancování.
Podmínky můžete splnit i tak, že do úvěru zahrnete nemovitost, kterou již vlastníte. Pokud jste si například koupili pozemek za půl miliónu a chcete na něm postavit dům za tři milióny, můžete je do úvěru zahrnout společně a splníte tak povinnou procentní účast na financování úvěru.
Třetím řešením může být dofinancování hypotéky dalším úvěrem – třeba stavebním spořením anebo překlenovacím úvěrem. Tento postup je ovšem velice rizikový, neboť se tak zavážete ke splácení dalšího dluhu a takové předlužení vás může položit na lopatky.
Jak je tedy vidět, tak nějaká řešení přece jen existují, nicméně každý žadatel o půjčku na bydlení by měl vědět i to, že pro získání úvěru musí mít rovněž dostatečnou bonitu a čistý registr.