V době, kdy lidé společně vykročí do nového života, bývá všechno růžové. Mladí manželé zakládají rodiny a často si zároveň sjednávají i hypotéky, neboť je jasné, že jejich budoucí rodina potřebuje také dostatečný prostor pro bydlení. Smutnou skutečností je, že se již více než polovina sezdaných párů rozvádí. V tom případě přichází na řadu otázka, co s nesplacenou hypotékou?

Majetek si lze po rozvodu rozdělit, ale co dělat s úvěrem na bydlení? Existuje několik možností, které můžete při vyřešení takové situace využít. A kupodivu i hypotéku je možné rozdělit.

Může to znít neuvěřitelně, ale i o hypotéku se můžete rozdělit, pokud se rozhodnete, že o společný život nemáte dále zájem. Každý může nadále splácet svou část hypotéky, a výsledný majetek je možné využívat na půl, přenechat jej dětem anebo pronajmout. Jedná se o jednu z možností, nicméně zájem o ni není u rozvádějících se párů příliš valný.

Druhým řešením je, převést hypotéku na jednoho z dvojice, který bude získanou nemovitost nadále využívat. Jednoho z manželů tak ten druhý vyplatí a ve splácení bude pokračovat sám. Nicméně je potřeba mít na paměti, že každý poskytovatel hypotéky si důkladně ověří, zda má budoucí vlastník hypotéky dostatečné prostředky pro její splácení. Splnit potřebnou bonitu nemusí být v takové situaci vůbec snadné a banky důkladně prověří veškerá rizika.

Konkrétní nemovitost zatíženou hypotékou je rovněž možné prodat. Výsledná nabízená cena se o náklady na hypotéku poníží a nový vlastník bude dluh za nemovitost splácet. Případně lze celou věc vyřešit i tak, že prodejci hypotéku splatí z výnosů z prodeje a nový nabyvatel nemovitosti nebude jejich dluhy nijak zatížen.

V každém případě je hypotéka při rozvodu nepříjemnou komplikací a ideální je, když budoucí postup rozvádějící se manželé vyřeší s předstihem již v předmanželské smlouvě.