PŘEDČASNÉ SPLACENÍ

Tímto termínem je označená situace, kdy dlužník splatí celý úvěr jednorázovou částkou ještě před skončením doby splatnosti.

V praxi se této možnosti využívá hlavně tehdy, když dlužník získá potřebné prostředky pro jednorázové splacení. Nebo chce refinancovat hypotéku jinam například k poskytovateli s nižším úrokem.

Předčasné splacení je možné u všech spotřebitelských úvěrů, ale věřitelé si často za tuto možnost účtují příslušené poplatky. Obecně platí, že doplacení je bez sankcí. Maximálně si může věřitel naúčtovat 1 % z nesplacené jistiny.

 

Podnikatelské úvěry a předčasné splacení, sankce a možná rizika

 

Proč někteří poskytovatelé podnikatelských úvěrů neumožní doplacení bez sankcí.

Je to dáno tím, že dlužník vlastně věřiteli odečte odměnu, kterou by jinak splácel v podobě úroku.

Poplatky, anebo v jiném případě sankce, jsou často určeny ušlým ziskem, který by byl věřiteli připsán právě ve formě úroků.

I když se může zdát, že předčasné splacení je výhodné jak pro dlužníka, který se rychleji zbaví svých dluhů, tak i pro věřitele, kterému se bezpečně vrátí všechny jeho zapůjčené peníze, věřte, že tak jednoduché to není.

Věřitel totiž zapůjčí peníze nejen proto, aby pomohl svému klientovi, ale hlavně proto, aby z toho měl určitý zisk.

A právě tento zisk, který by měl z platby úroků, mu dlužník nezaplatí, protože bude chtít úvěr splatit předčasně, což znamená období bez zisku poskytovatele.

Předčasné splacení však může být zrealizováno i bez toho, aby musel dlužník platit nějaké poplatky či sankce.

Možnost předčasného splacení zcela zdarma nabízejí především banky a nebankovní společnosti, které jsou v podmínkách hypotečních úvěrů často o mnoho svolnější, než je tomu u podnikatelských úvěrů.

Je tedy důležité vědět, na koho se obrátit a žádné problémy s předčasným splacením vůbec nemusí nastat.

 

Předčasné splacení bez sankcí neplatí automaticky pro podnikatelské úvěry. Je to závislé vždy jen na konkrétních nabízených podmínkách poskytovatele podnikatelského úvěru.

Pokud poskytovatel podnikatelského úvěru nabízí také možnost předčasného doplacení bez sankcí, je to jedno z důležitých znamení o tom, že tento poskytovatel to s Vámi nemyslí špatně a jeho podmínky nebudou pravděpodobně nevýhodné.

Jelikož máte doplacení bez sankcí a poskytnutý úvěr a úrok by byl nevýhodný. Investor si musí být vědomý toho, že klidně za měsíc může odejít jinam.

Neznamená to, že však že máte vyhráno. Jsou zde další důležité podmínky a sankce, na které byste si měli při prověření, zda si konkrétní úvěr vezmete dát pozor.

Například. Kdy nestane zesplatnění úvěru a jaké sankce hrozí. Někteří investoři Vám mohou zesplatnit úvěr při opožděné splátce například o týden, někdo až po 3 nezaplacených splátkách.

Sankce a pokuty se různí. Někdo má sankce 0,1 % denně, což je třeba 3 % měsíčně.

Někteří investoři po Vás budou chtít zaplatit při zesplatnění úvěru celou nesplacenou jistinu včetně úroků například za 30 let (pokud si úvěr na tuto dobu sjednáte).

Což může znamenat při jedné Vaší chybě, kdy onemocníte a nezaplatíte včas splátku zcela fatální dopad a z půjčeného milionu rázem dlužíte třeba miliony dva.

Nechceme strašit, ale takové případy se dějí a nejsou bohužel ojedinělé.

Doporučujeme se obrátit na prověřeného poskytovatele, nebo důvěryhodnou makléřskou firmu, která má v portfoliu více poskytovatelů, a hlavně si musíte řádně přečíst, pochopit, případně nechat vysvětlit, zkontrolovat, prověřit podmínky smlouvy.