HYPOTEČNÍ KALKULAČKA

Hypoteční kalkulačka představuje ideální nástroj pro zájemce o hypoteční úvěr. Moderní kalkulačky někdy dokážou takřka nahradit pracovníka v bance, který by Vám našel vhodnou nabídku. Funkce hypoteční kalkulačky jsou následující:

  • Spočítat výhodnost konkrétní nabídky– Vhodné v případech, kdy klient dostane na první pohled zajímavou nabídku, o které se chce přesvědčit, že je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát.
  • Podle kritérií najít vhodný úvěr– ideální volba pro zájemce o hypoteční úvěr, který by měl splňovat určité vlastnosti. Zjednodušení hlavně pro ty, kteří se v úvěrech poměrně vyznají, ale nechtějí strávit hodiny na internetu hledáním vhodného úvěru.
  • Porovnat dva či více vybraných hypotečních úvěrů– Slouží jako záchrana pro ty klienty, kteří se nemohou rozhodnout a nechtějí se spoléhat na zaujaté pracovníky finančních institucí. Podle určitých vlastností dokáže říci, jaká nabídka má nejlepší podmínky vzhledem k celkové zapůjčené částce. Porovnává také pokročilé vlastnosti, jako je spolehlivost dané finanční společnosti, a některé modely umí i najít alternativní nabídky vzhledem ke konkrétním nabídkám.

Hypoteční kalkulačku je nutno chápat jako online nástroj pro orientační výběr toho nejvhodnějšího hypotečního úvěru. Protože se jedná o naprogramovaný nástroj, nelze brát rady těchto pomůcek doslova.

Naopak je určité počítat s určitou rezervou, která se pojí s aktuálními nabídkami a také podmínkami. V dnešní době si však provozovatelé těchto kalkulaček hlídají to, zdali právě jejich nástroj dokáže to, co nástroje ostatních správců. V každém případě není možné zcela vycházet z názorů programu, ale je lepší se před samotným uzavřením smlouvy poradit s nezávislým odborníkem.

Protože je hypoteční kalkulačka vhodná jako informativní nástroj, který dokáže opravdu hodně pomoci a nasměrovat na tu nejlepší cestu, je nutné počítat s tím, že hypoteční kalkulačka nedokáže „vařit z vody“. Je tedy bezpodmínečné zadat určité parametry, podle kterých bude hypoteční kalkulačka hledat ty nejlepší nabídky. Pro variantu kalkulačky, která hledá v nabídkách bank nabídku nejvíce podobnou požadavkům žadatele, jsou to charakteristické tyto kritéria:

  • Výše úvěru– Základ každého hypotečního úvěru. Když chcete stavět nový rodinný dům, určitě potřebujete co nejvíce, respektive tolik, kolik Vám bude stačit na splnění svých přání. Je však vhodné volit výši úvěru co nejnižší, abyste ušetřili na úrocích a poplatcích.
  • Doba splatnosti– Hypoteční úvěry jsou charakteristické dlouhou dobou splatnosti. Vzhledem k samotné výši úvěru je tedy nutné vědět i to, na jak dlouho je klient ochotný se vázat. Kratší doba splatnosti znamená vyšší měsíční splátku a naopak.
  • Výše měsíční splátky– Kromě toho, jak vysoká bude úroková míra, respektive RPSN, anebo výše úvěru, je pro žadatele velmi důležité i to, kolik bude muset každý měsíc platit. Ačkoliv lze vycházet z výše úvěrů, doby splatnosti a úrokové míry, někdy je potřebné zadat samotnou výši měsíční splátky.
  • Bankovní x nebankovní společnost– Pro rizikové dlužníky je to velmi důležitý aspekt. Nebankovní společnosti jsou v ohledu podmínek poskytnutí svých hypotečních úvěrů někdy mírnější, nabízejí své úvěry i lidem, kteří třeba na hypotéku v bance nedosáhli.
  • Úroková míra– Pokud se klient vyzná v oblasti půjček o něco více, určitě zadá spíše úrokovou míru, než výši měsíční splátky či výši úvěru. Je to důležité i vzhledem k hodnotě RPSN, která udává celkové náklady, které bude dlužník splácet spolu s cenou úvěru.
  • Cena nemovitosti se zástavním právem– Základní požadavek hypotečního úvěru, bez kterého by nemohla být uzavřená smlouva. Tuto cenu by si měl žadatel zjistit ještě předtím, než se rozhodne podepsat nějakou smlouvu.
  • Fixace– Velmi důležitá vlastnost pro ty, kteří chtějí počítat se stejnou úrokovou mírou na několik let dopředu. Fixace je za určitých podmínek velmi výhodná, ale klient musí být informován o současné situaci na finančním trhu.

Hypoteční kalkulačka je tedy ideálním pomůckou jak pro začátečníky, tak pro ty zájemce, kteří již mají s oblastí hypotečních úvěrů určité zkušenosti. Je tedy velmi vhodné ušetřit čas i své úsilí právě tak, že se spolehnete na tento báječný nástroj. Je však důležité vybrat takový nástroj, který dokáže zcela vyhovět požadavkům daného klienta.