Proč je výhodné mít finanční rezervu?

Jakými kroky můžete dospět k finanční nezávislosti? To je otázka, na kterou si mnoho lidí myslí, že zná odpověď, avšak neřídí se ani jedním pravidlem. Možná mnozí z vás znají situaci, kdy žijete takzvaně od výplaty k výplatě. Pro někoho možná skvělý pocit, pro jiné velký závazek, protože jakmile se pak něco „semele“, jste nahraní. Většinou se tento přístup k financím projevuje nejvíce u mladých lidí, kteří ještě takzvaně nemají co ztratit. Jakmile začnete vydělávat, jste samostatní a můžete si užívat nezávislosti, proto toho často mladí lidé využívají a žijí od výplaty k výplatě. Běžné starosti je míjí a vůbec je netrápí. Jenomže pak se něco zvrtne a nejenom mladí lidé, kteří tímto způsobem žijí, ale i ostatní by raději měli v záloze nějakou tu finanční rezervu. Jenomže ta se neobjeví z ničeho nic. Na tu si musíte našetřit.

Chcete být finančně nezávislí?

Pak nesmíte rozhazovat a musíte mít vše pod kontrolou. Lidé se velice často potýkají s nedostatkem financí. Mnoho z nás si myslí, že na finanční rezervu prostě nemá, protože nám nezbývají žádné peníze. Ovšem říká se, že prý to jde vždy nějakým způsobem udělat.

Pár tipů co dělat, abychom si finanční rezervu vytvořili

V prvé řadě bychom měli stále hlídat rodinný rozpočet. Seznamte se, se svými náklady a příjmy. Vytvořit si můžete tabulku, která vám pomůže lépe pochopit, kdy jste v plusu a kdy naopak v mínusu. Jakmile budete rodinný rozpočet hlídat, bude to první krok k úspěchu. Podle tabulky také zjistíte, kam všude vám peníze odcházejí a vše budete mít lépe pod kontrolou. Dalším důležitým krokem je alespoň nějaká finanční rezerva. Jednoho dne zkrátka zatněte zuby a zkuste ušetřit. Je dobré mít k dispozici „bokem“ alespoň 10 000 Kč. V případě, že budete muset dát nečekaně navíc nějaké finance, vás to nepřekvapí. Budete mít větší pocit klidu. Stále platí, že byste se měli snažit snižovat své náklady. Pokud chcete ušetřit, tak tomuto bodu se zřejmě nevyhnete. Zkuste se zamyslet nad tím, jak by šly vaše náklady ještě snížit. Jistě se vám to vyplatí i do budoucna. Můžete vyzkoušet také internetové bankovnictví, usnadní vám práci a nebudete mít tolik starostí. Jakmile budete mít všechno zaplacené, uvidíte, kolik vám ještě zbývá a kolik byste si mohli ušetřit. Každý to musí posuzovat podle své individuální situace. Trochu pozitivních myšlenek a určitě to také zvládnete. Uvidíte, že to nakonec pro vás bude velkým přínosem.