Také považujete za nemorální neskutečně vysoké úroky u některých spotřebitelských půjček? Zvláště u krátkodobých spotřebitelských úvěrů se často jedná o desítky procent, takže je jasné, že každý, kdo si takovou půjčku vezme, ji zároveň výrazně přeplatí. A takové chování poskytovatelů půjček se hrubě nelíbí některým politikům, a proto zvažují zákon, který by stanovil povinnou maximální výši úročení u tohoto typu půjček. Možné tak je, že se v budoucnosti dočkáme toho, že nás poskytovatelé půjček nebudou moci doslova stahovat z kůže.
Tyto problémy se týkají především krátkodobých spotřebitelských úvěrů, které si lidé berou v naléhavé finanční nouzi. Třeba proto, že je postihl výpadek příjmů, živelná anebo jiná katastrofa, kterou nutně potřebují rychle vyřešit. Proto hledají způsob, jak bezodkladně „zalepit“ díru ve svém rozpočtu.
Nicméně ne každý poskytovatel půjček vám podobné řešení nabízí. V klasických finančních společnostech, jako jsou banky, je spíše nehledejte. Jestliže byste o takovou půjčku měli zájem, museli byste zároveň splnit celou řadu povinností od bezdlužnosti, přes čistý registr až po vysokou bonitu. A právě s těmito podmínkami má mnoho lidí, kteří tyto krátkodobé spotřebitelské úvěry využívají, velký problém. Není proto divu, že se v podobných urgentních záležitostech obracejí na nebankovní společnosti, které jim jsou ochotny vyjít vstříc.
Nutné je ovšem říct i to, že podobní žadatelé představují pro poskytovatele půjček nemalé riziko. A toto riziko je vyváženo právě vysokým procentním úročením. Navíc jde o krátkodobé úvěry, které mají často splatnost v délce jednoho měsíce, takže i tím se možný výdělek poskytovatelů snižuje.
Je tedy otázkou, zda by zastropování úročení zmíněných úvěrů zájemcům o půjčku skutečně pomohlo anebo by došlo k vymizení legálních půjček tohoto druhu a nakonec by ze zákona těžili pouze nelegální lichváři.