DOBA SPLATNOSTI

Tato informace je jednou z nejdůležitějších. Udává, jak dlouhou dobu budete daný úvěr splácet.

Doba splatnosti je ovlivněná mnoha faktory. Prvním je samozřejmě typ daného úvěru.

Je obrovský rozdíl mezi dobou splatnosti krátkodobého úvěru a hypotéky.

Zatímco krátkodobý úvěr bude mít dobu pochopitelně kratší, a to například dobu jednoho roku či ještě dokonce kratší, u hypotéky to může být doba dlouhá například i několik desítek let.

Právě u hypoték bývá doba splatnosti nejčastěji 15 let, která se často uvádí jako nejideálnější.

Je to dáno především výhodným poměrem úrokové sazby k samotné splatné částce.

Celkově jsou však možnosti nastavení doby splatnosti mnohem bohatší.

Většina bankovních i nebankovních společností nabízí dobu splatnosti od 5 až do 40 let.

Výběr doby splatnosti však samozřejmě záleží na samotné vypůjčené částce.

Ti, kteří chtějí splatit svou hypotéku či nejrychleji, budou určité volit či nejkratší dobu splatnosti samozřejmě s ohledem na celkovou výši samotné splátky.

Zálež také na věku žadatele. Člověk, který má 70 let si nemůže půjčit na 30 let.

Proč byste se měli rozhodnout pro krátkou, a proč naopak pro dlouhou?

  • Krátká doba splatnostimá obrovskou výhodu hlavně, co se týče splacení samotné vypůjčené částky a všech ostatních poplatků, které se půjčky jako takové týkají. I když se to nemusí zdát, platit každý měsíc například 150 Kč poplatky za vedení úctu a další podobně služby, a to například celých 30 let, není zrovna úsporné. Částka za poplatky se v takovém případě může vyšplhat až na 54 000 Kč, což opravdu není zanedbatelná částka, a i vzhledem k době třiceti let. Právě úspora poplatků, ale i celková skutečnost, že budete svázání hypotékou mnohem kratší dobu, je pro klienty rozhodující se pro kratší dobu splatnosti, klíčová.
  • Dlouhá doba splatnosti, která je udávána v rozmezí několika let až desítek let, je pro hypotéku charakteristická. Rozhodne se pro ni určitě každý klient, který si přeje nejenom menší zatíženost každoměsíční splátkou, ale taky člověk, který nemá tolik peněz na to, aby si mohl dovolit platit každý měsíc velmi vysoké splátky, které jsou charakteristické pro krátkodobé hypotéky. Z tohoto režimu splacení tedy plyne jedna obrovská výhoda, kterou je ta, že svůj rodinný rozpočet dlouhou dobou splatnosti rozhodně neohrozíte. Stačí si zvyknout na tento výdaj a můžete žít zcela běžným, rodinným životem.

Tak jako často všechny zajímá, jaká bude měsíční splátka hypotéky, tak by Vás měla zajímat délka doby splatnosti.

Je to velmi důležitý údaj, který je základním stavebním kamenem každého úvěru.

Na něm byste měli stavět dále, a nastavit dobu splatnosti tak, aby nepřecházela z jednoho extrému do druhého.

Na závěr je dobré zmínit určitá rizika nesprávně zvolené doby splatnosti. Tím může být nejenom neschopnost splácet, ale také riziko návštěvy exekutora či snížení životní úrovně. Toho byste se měli samozřejmě vyhnout, a tak se při výběru hypotéky určitě poraďte s odborníky, kteří Vám navrhnou to nejlepší řešení.