Pořízení pasivního domu nebo zateplení či výměna oken jsou velmi dobrou investicí do budoucna. Také roste obliba alternativních zdrojů elektřiny nebo ohřevu vody pro firmy a rodinné domy. Proč jejich oblíbenost neklesá? Na vině jsou neustále rostoucí ceny elektrické energie a zlevňování se nedočkáme ani v příštím roce. Ba naopak. Připravit bychom se měli na další nárůst cen.

 

Situace na energetické burze

Pražská energetická burza, která nabízí elektřinu obchodníkům, letos prodává za mnohem vyšší cenu, než tomu bylo v loňském roce. Velcí dodavatelé energií i menší společnosti pak zvažují na kolik se zdražení komodity projeví v konečných cenách elektrické energie pro zákazníky. Dodavatelé uvádějí, že cena nakupované suroviny je o třetinu vyšší, a proto není možné očekávat, že by ceny elektrické energie pro domácnosti zůstaly na stejné úrovni jako v předchozím roce.

 

Úspory elektrické energie

Stále platí několik doporučení, jak i v běžné domácnosti ušetřit na elektrické energii jen s minimálním omezením běžného provozu. Je možné vyměnit elektrospotřebiče v domácnosti za energeticky šetrnější variantu a také můžete vyměnit osvětlení v místnostech a venkovní zdroje světel. V bytě je možné instalovat úsporné zářivky a pro venkovní osvětlení můžete použít světla využívající solární energii. Také nenechávejte spotřebiče v režimu stand-by nebo nabíječky mobilních telefonů trvale připojeny k síti.

 

Změna dodavatele elektrické energie

Někdy se vyplatí přejít k jinému distributorovi elektrické energie, který vám může nabídnout výhodnější cenu pro domácnost. Před takovým krokem si však pečlivě prostudujte nabízenou smlouvu a nespěchejte s jejím uzavřením. Nejprve si zjistěte, jaké jsou podmínky pro výpověď smlouvy stávajícímu dodavateli. Následně si podrobně propočítejte výši možné úspory. Teprve poté se rozhodněte, zda se vám změna vyplatí.