Fakt je takový, že se obecně délka průměrného lidského života prodlužuje, takže obecně+ se budou i prodlužovat důchody a čas, strávený v penzi. Dříve v devatenáctém století se většina lidí ani důchodového věku nedožila, takže si prakticky na stáří ani neodpočnula, protože neměli šanci toho věku dosáhnout vzhledem k ekonomické stránce, válkám, nemocím, nedostatku léků a obecně špatné životní podmínky pro život. Tohle všechno vedlo k tomu, že se lidé důchodu prostě nedožili.
- Je také důležité subjektivní jednání, vnímání sama sebe, protože někdo se cítí jako rybička v padesáti letech a někdo v třiceti pěti letech je na tom mnohem hůře, je to ovlivněno celou řadou faktorů, to je jasné.
- Je jasné, že dělník, který dělal někde ve fabrice, měl těžkou, manuální práci a potom naopak člověk, který studoval dlouhou dobu, pracoval v kanceláři, to je bez pochyby.
U žen to je dáno i počtem dětí. Podle toho, kolik má dětí, tím jí určitě vzniká nárok na ten zmiňovaný důchod dříve. Prognóza je ale zatím taková, že počet dětí, pohlaví a další faktory, nebudou mít vliv právě na to, kdy se půjde do penze.
Někdo naopak do penze nechce a chce pracovat dále.
Výzkumy
Podle výzkumů, které byly nedávno dělány, by šedesát čtyři procent že šlo opravdu rádo do důchodu před dosažení, šedesáti let věku. Naopak sedmdesát jedna procent dotazovaných mužů by rádo pracovalo ještě do šedesáti čtyř let.
- Dalším podstatným faktorem je také to, jestli bude vůbec nějaká práce pro lidi po padesátce, protože tohle je také důležité řešit. Lidé mohou chtít pracovat, ale bude pro ně v tomhle věku práce, kdy se snižují reakce, reflexy a celkově ten člověk má mnohem více zdravotních potíží, jako jsou infarkty a další.
Podle jednotlivých kalkulaček si můžete vypočítat, jak by mol zhruba být vysoký váš důchod, je to na individuálních záležitostech, nastavení a podobně. Velkou roli hrají v důchodu i penzijní připojištění.